środa, 14 listopada 2012

Nie wstydź się sprzedawcy

Żargon informatyków - jedni go rozumieją inni nie. Czasami wstydzimy się pokazać, że czegoś nie wiemy. Dlatego przygotowaliśmy, krótki słowniczek opisujący najważniejsze elementy znajdujące się wewnątrz komputera. Powinien on pomóc podczas rozmowy z każdym sprzedawcą sklepu komputerowego. 

•    Procesor to mózg, którego podzielność uwagi wpływa na szybkość całego komputera

Jak wybierać? Wbrew pozorom wybór nie jest trudny. Większość współczesnych procesorów oferuje wydajność całkowicie wystarczającą do większości codziennych zadań. Nawet gry komputerowe nie wymagają potężnych jednostek do płynnego działania. Rozwój technologiczny procesorów podąża teraz jednak w innym kierunku – obok szybkości ważna jest możliwość wykonywania wielu działań na raz i dlatego warto zwracać uwagę na liczbę rdzeni.

Do podstawowych zadań wystarczą jednostki 2-rdzeniowe. Poszukujący wyższej wydajności w multimediach i grach powinni szukać modeli wyposażonych w 4 rdzenie (Quad Core). Najwyższa wydajność oferowana jest zaś przez procesory z 6 lub 8 rdzeniami, ale one są dostępne już tylko w komputerach stacjonarnych.

•    Karta graficzna to drugi mózg i często nie mniej ważny niż pierwszy. Niektóre karty graficzne są dziś graficzne tylko z nazwy, a gry nie są ich jedynym przeznaczeniem.

Jak wybierać? Z uwagi na gigantyczny postęp w tej dziedzinie wybór jest nieco bardziej złożony. Większość kart graficznych jest zintegrowana z procesorem i choć nie są to demony szybkości, to starannie wybrany, nowy komputer z taką grafiką może nawet posłużyć do grania w najnowsze gry. Zewnętrzna karta graficzna nie zawsze też stanowi zaletę w notebookach – podnosi cenę, zwiększa zużycie energii i ogranicza czas pracy na baterii..

Dedykowane karty graficzne są godne uwagi, ale tylko wtedy kiedy nasz komputer będzie robił coś więcej niż oglądanie filmów, granie online, przeglądanie internetu, czy pisanie e-maili lub dokumentów tekstowych. Do takich czynności często w zupełności wystarcza karta zintegrowana. Warto spytać więc sprzedawcę, czy warto dokupywać do urządzenia dodatkową grafikę, czy może lepiej dokupić za tę kwotę coś innego. 

Dla osób niepewnych swoich potrzeb najlepszym kompromisem jest wybór komputera z dualną kartą graficzną (tzn. podwójną). Pod obciążeniem uruchamia ona oba – zintegrowany i zewnętrzny układ, dzięki czemu wydajność jest nawet dwukrotnie wyższa niż przy pojedynczej karcie, a w spoczynku jedną z nich całkowicie wyłącza

Zewnętrzne karty graficzne nie są jednak przeżytkiem w komputerach stacjonarnych służących za centrum multimedialnej rozrywki lub maszynę do gier. Najważniejsze, żeby kierować się zawsze oznaczeniem modelu, a nie ilością dołączonej do niego pamięci RAM. Pierwsza cyfra określa generację, a kolejne oznaczają wydajność (im wyższe tym nowsze / szybsze). Przykładowo AMD Radeon HD 7770 to najnowszej generacji karta, która zapewnia wysoką wydajność w korzystnej cenie. Z kolei AMD Radeon HD 7870 to już wydajny sprzęt dla graczy.

•    RAM to pamięć operacyjna, czyli podręczna „szuflada” na dane

Jak wybierać? Do pewnego momentu zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej. Rozsądnym minimum jest dziś 2-4 GB, które wystarcza do większości zastosowań. 6 lub 8 GB przyda się graczom i bardziej zaawansowanym użytkownikom. Więcej nie będzie potrzebne nikomu poza profesjonalistami. Szybkość pamięci ma dużo mniejsze znaczenie. Pamiętajmy jednak, że system Windows XP/Vista/7 32 bitowy widzi tylko 3 GB RAM. Nie kupujcie więc więcej GB, gdyż nie zostanie on wykorzystany w praktyce.

•    Dysk lub SSD to pamięć masowa, czyli magazyn na dane

Jak wybierać? Dysk to miejsce, gdzie gromadzone są pliki. Zdjęcia, filmy, muzyka, programy, aplikacje. Oczywiście czym więcej takiej przestrzeni mamy tym lepiej. Nim jednak podejmiemy decyje ile przestrzeni potrzebujemy, warto zastanowić się, czy aby na pewno wykorzystamy pojemność dysku. Okazać się bowiem może, że większość plików zapisujemy na przenośnych pamięciach, a wtedy płacenie za dodatkowe GB mija się z celem.

Od niedawna popularność zdobywają też nośniki SSD, których przewagą nad dyskami jest dużo wyższa prędkość działania, lecz ich wadą są pojemność i cena. Choć są dość drogie, to komputery w nie wyposażone wyraźnie przyspieszają. Z tego też względu SSD powinien towarzyszyć jeszcze dodatkowy, tradycyjny i pojemny dysk. Ten pierwszy dla systemu Windows i programów, drugi do przechowywania filmów, zdjęć i innych dużych plików.