czwartek, 14 lipca 2011

Della Optiplex 760 test

Dzisiaj otrzymałem możliwość przetestowania Della Optiplex 760. To komputer o naprawdę dużej mocy i do tego zapakowany w bardzo małe opakowanie. Wyniki testu znajdziecie poniżej.

Dell OptiPlex 760 to małych rozmiarów komputer stacjonarny przeznaczony dla użytkowników biznesowych. Urządzenia tego typu mają ograniczone możliwości rozbudowy, ale za to nie zajmują zbyt dużo miejsca na biurku.

Dell OptiPlex 760 jest nieco mniejszy niż Lenovo ThinkCentre M58p, ale oferuje podobne funkcje. Z przodu komputer posiada dwa porty USB wraz z podłączeniem na mikrofon / gniazdo słuchawkowe. Od frontu zobaczymy też napęd optyczny i zaślepkę, w której po wyjęciu można zmieścić stacje dyskietek.  Komputer może stać w pionie i poziomie, a logo marki Dell jest obracalne. Dzięki temu zawsze będzie ładnie pasowało do komputera.

Tylny panel znajdują się porty szeregowe/równoległe i D-Sub. Brakuje tylko PS2 (można dokupić i podpiąć do płyty głównej). Prócz tego z tyłu jest sześć portów USB, karta sieciowa  Gigabit Ethernet, eSATA, DisplayPort, RS-232, wtyczka na mikrofon i słuchawki. Można również skonfigurować komputer PC z dodatkową kartą DVI, która zajmuje gniazdo PCI Express x16. Urządzenie pozwala na wyświetlanie obrazu na maksymalnie dwóch monitorach jednocześnie.

Wszystkie komputery OptiPlex 760 posiadają zasilacz zgodny z certyfikatem 80 Plus, który jest dobrym wskaźnikiem poprawy efektywności energetycznej. Dzięki temu mały zasilacz znajdujący się w środku urządzenia jest o 88% wydajniejszy. Tym samym może obsłużyć wspomniane podzespoły, a zarazem zużyć znaczniej mniej energii. Ta wydajność została odpowiednio nagrodzona, gdyż konstrukcja otrzymała ocenę Gold EPEAT i Energy Star 4.0 Warto przypomnieć, że ten drugi certyfikat jest przyznawany w skali od 1 do 5.

Nasza jednostka  do testów została skonfigurowana w następujący sposób Core 2 Duo 3,0 E8400 z 6 MB cache, 4 GB RAM DDR2,  zintegrowaną grafiką Intel GMA 4500 i 32-bitową wersją systemu Microsoft Windows Vista Business.

Blender 3D na komputerze wykonał proces renderowania na obrazie testowym w 40sec i jest to świetny wynik. W programie WorldBench 6 komputer uzyskał wynik 100. Tym samym udowodnił swoją wartość do prac wielozadaniowych. Warto wspomnieć, że wspomniana aplikacja mierzy szybkość obsługi najbardziej kluczowych zadań komputera. Zintegrowana na płycie grafika ma 256MB, co w zupełności wystarcza do wyświetlania grafik iHD czyli 1980 na 1200. Jeśli jednak komuś to nie wystarcza, to firma Dell już oferuje ATI Radeon HD 3450 i ATI Radeon HD 3470, czyli nisko-profilowe karty graficzne, które odpowiednio posiadają 128 MB lub 256 MB.

Pomimo silnych procesorów (komputer obsługuje również serca 4 rdzeniowe), Dell OptiPlex 760 jest dość oszczędny, jeśli chodzi o zużycie energii. Kiedy jest on wyłączony, ale  podłączony do sieci to wtedy wykorzystuje 0,8 Wat. Nie gorszy wynik uzyskuje w trybie bezczynności - 38W. Jeśli nawet mamy wersje z 4 rdzeniami na pokładzie to podczas ich pełnego wykorzystywania komputer pobierze zaledwie 74W.

Windows Vista ocenił zaś parametry komputera następująco:
Procesor: 5.6
Pamięć (RAM): 6,3
Grafika: 4,1
Podstawowy dysk twardy: 6.0
Gaming graphics: 4.2

Nie ma się, co oszukiwać, że jest to naprawdę mocny sprzęt do biura, który mimo małych gabarytów ma w sobie ujarzmioną ogromną moc. Dzięki temu otworzenie kilku aplikacji naraz w tym często pamięciożernych programów do fakturowania będą niczym dla Della 760. Dodatkowo jego „utrzymanie” nie jest zbyt kosztowne. Pobór mocy jest naprawdę niski, a więc przy pracy 8 godzinnej taki sprzęt na pewno się sprawdzi.

Ocena: 9/10

Komputery używane tylko w amso.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz