wtorek, 26 lipca 2011

Pograj sobie na kalkulatorze

Na czym gracie? Na to pytanie uzyskam odpowiedzi typu: PC, konsola, iPad, telefon komórkowy lub po prostu „nie gram”. Okazuje się jednak, że do całej tej wyliczance można  od teraz dołożyć nową odpowiedź w postaci „kalkulatora”.

Nie chodzi oczywiście o kalkulator służący do tzw. podstawowych obliczeń jaki możemy zabrać ze sobą na maturę z matematyki, ale o kalkulator graficzny.  Obecnie te niewielkie, jak na swoje możliwości obliczeniowe urządzenia, to małe komputery wyposażone w duże wyświetlacze, procesory i pamięci. Niektóre z nich, jak na przykład Casio Class Pad 330 posiadają ekrany dotykowe i 32 bitowe procesory. Co więcej część z nich umożliwia programowanie w językach C, C++ czy Pascal.

Co to oznacza w praktyce? Z myślą o takich urządzeniach tworzone są specjalne gry  Bilard, Tetris, Bomber Man 2, PacMan a nawet Mario Bros, to tylko niektóre z wielu tytułów, w które możemy zagrać na kalkulatorze.  Darmowe pakiety oprogramowania pozwalają na własne programowanie kalkulatora. Dodatkowo dzięki udostępnianym za darmo, bibliotekom graficznym, instrukcjom, arkuszom kalkulacyjnym, programom czy aktualizacjom użytkownicy mogąc tworzyć nowe gry i programy.

Niektórzy z użytkowników poszli w tej kwestii o krok dalej, uruchamiając na kalkulatorach takie legendarne produkcje jak Doom, Wolfenstein 3D  czy Starcraft, zachowując przy tym ich grywalność.

I kto by pomyślał, że tak popularne, ale nie zawsze doceniane urządzenie może być tak rozbudowanym kombajnem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz